bubble Stavební systémy, průmyslové lepení a čisticí chemie
Volejte zdarma
+420 800 505 595
Přihlášen jako
Informace o účtu Moje objednávky
Nákupní košík je prázdný

Dřevostavby, montované domy a střešní konstrukce


Dřevo jako stavební materiál vás může bavit a těšit jedinečným vzhledem a výjimečnou strukturou po dlouhou dobu. Dřevostavby nejenže harmonicky splývají s prostředím, ale také poskytují zdravé mikroklima. Díky vhodnému ošetření a ochraně jsou rovněž velmi trvanlivé a relativně odolné vůči ohni, dobře absorbují zvuky, zajišťují optimální vlhkost, zaručují přirozenou termoregulaci, tj. v létě je zde chladněji a v zimě tepleji.
Kompletní portfolio pro dřevostavby Vysoce odborné poradenství Česká kvalita 30 let na trhu

 

Jak poznáte produkty vhodné pro dřevostavby?

Všechny naše výrobky pro dřevostavby poznáte jednoduše podle piktogramu čtyřlístku.

Podle čeho vybírat nátěry a lazury pro vaši dřevostavbu?

Místo použití – Interiér nebo exteriér? Je potřeba dopředu znát, co budete natírat. Ačkoli některé přípravky jsou vhodné do obou prostředí, před koupí je důležité zkontrolovat tyto informace na konkrétním vybraném produktu.

Lazura nebo lak – Pokud chcete zachovat přírodní vzhled dřeva a nebo chcete zvýraznit strukturu dřeva, volte lazuru. Ta se vpíjí do dřeva a na povrchu nezůstává nic nebo minimální film, který chrání dřevo.  Naopak lak zůstane na povrchu v silnější vrstvě, která zakryje barvu i strukturu dřeva. Lak má v průměru o 4 roky delší životnost, následná renovace je ale komplikovanější než u lazury, jelikož před opakovaným použitím lakem musíme odstranit původní lak. Nanášení lazury je jednodušší. Dřevěný porvch stačí očistit od nečistot a může se ihned nanášet lazura.

Barva nátěru – Transparentní nebo tónovaný nátěr? Záleží na vás, např. HOUTOLIE, IMPRA, ECOLEUM jsou v několika barevných variantách.

TIP – Přečtěte si článek věnovaný dřevostavbám.

Hydroizolace

Kvalitně provedená hydroizolace je alfou a omegou funkčního, zdravého a staticky vyhovujícího domu. Chrání totiž před nežádoucím průnikem vody, vlhkosti a znečišťujících látek z okolí do konstrukce a interiéru, a zabraňuje vzniku a růstu plísní, které ohrožují zdraví celé rodiny.

TIP – V našem sortimentu naleznete širokou paletu přípravků, vyzkoušejte například jednosložkovou elastickou hydroizolaci nebo asfaltový hydroizolační nátěr.

Zjistit více

Fólie a membrány Corotop

 Ne nadarmo se říká, že střecha a fasáda dělají dům. Jsou totiž nejvíce namáhanými částmi stavby, které odolávají rozmarům počasí. Potřebují tak vaši pozornost, péči a ochranu. Se špičkovým profi sortimentem COROTOP pro dřevostavby, střechy a fasády váš dům bude v suchu a vy tak můžete klidně spát.

TIP – Doporučujeme produkty membrána Corotop RED STRONG 180 nebo Membrána Corotop BLUE 140.

Zjistit více

Ochrana dřeva - Dřevosan

Hlavním úkolem impregnačních prostředků je chránit dřevo před vlhkostí a škůdci, čímž je výrazně ovlivněna jeho životnost.  Životnost v interiéru je časově neomezená v exteriéru vydrží minimálně 10 let.

Zjistit více

Ochranné nátěry - Koopmans

Dodává dřevu hladký, hedvábný vzhled a na dotek velmi příjemný povrch. Barevné verze i bezbarvé provedení s UV filtrem chrání dřevo před působením slunce, srážkami, popraskáním apod. Bezbarvé provedení je určeno především pro použití v interiéru.

Zjistit více

Penetrace a přísady

S penetračními a zpevňujícími nátěry zvýšíte nejen soudržnost starého zdiva, ale i jeho odolnost vůči vlivům vlhka, vody, chemických látek a UV záření.

TIP – Vyzkoušejte naše favority pro penetraci S 2802 hloubková penetrace a Stavozim.

Zjistit více

Lepení a tmelení

Lepidla se ve výrobě, v domě, dílně či na zahradě vždycky hodí. Nikdy totiž nevíte, co bude potřeba spojit nebo opravit. Možná vyrábíte dřevěné konstrukce, připravujete se na rekonstrukci nebo se vám jen rozbil váš oblíbený nábytek. Proto by vám rozhodně neměly chybět disperzní, polyuretanová, tavná lepidla, univerzální lepidla či průmyslová lepidla, které se používají ke spojení nejrůznějších materiálů, povrchů a částí.

Zjistit více

Upevňovací a spojovací materiály

Hledáte moderní, spolehlivost a vysoce účinnou alternativu k tradičnímu mechanickému kotvení? Pevnost a trvanlivost spojů je pro vás klíčová? Potřebujete vytvořit dokonalý spoj i v nestabilním a slabém podkladu? Spolehněte se na chemickou kotvu KOTVIX.

TIPProfesionální pásky PROFIFIX 

Zjistit více

Montážní a zateplovací pěny

Jedná se o mimořádně účinné a univerzální produkty, které vám pomohou rychle a snadno upevnit okna, dveře, rámy a utěsnit nebo vyplnit otvory a dutiny v různých materiálech. Díky svým expanzním vlastnostem se přizpůsobí všem povrchům. Neuvěřitelnou výhodou je jejich snadná aplikace.

TIPPROFI 900 pistolová pěna a Polyx zateplovací lepidlo

Zjistit více

 

Nejčastější otázky v oblasti dřevostaveb

Je životnost dřevostavby nižší než klasické zděné stavby?

To je poměrně často kladená otázka. Mnoho lidí si myslí, že tomu tak skutečně je. Není. V naší republice se udává životnost klasických zděných staveb 100 let. V tomto měřítku jim dřevostavba může plně konkurovat. Dřevostavba je opravdu srovnatelná se stavbami z jiných materiálů. Závisí ovšem na kvalitě provedení té určité stavby. Obecně lze říci, že dnes stavba (i dřevostavba) dříve zestárne v oblasti morální, než funkční. Jen stěží si dokážeme představit, že bychom bydleli nebo pracovali ve stavbě například 70 let staré, aniž by prošla sebemenší rekonstrukcí.

Můžete změnit před výstavbou zděný dům na dřevostavbu?

Vlastníte projekt rodinného domu a máte vyřízené stavební povolení a začali jste uvažovat o dřevostavbě? Ano, je to možné. Pokud dodržíte vzhled domu a vnější rozměry, neměl by s tím být problém. Dle různých výkladů stavebních úřadů to může být před zahájením stavby, anebo může jít o změnu v průběhu výstavby a dokumentace se doloží až ke kolaudačnímu souhlasu. Zašlete nám projektovou dokumentaci a my následně vytvoříme zdarma cenovou nabídku.

Není dřevostavba náchylnější k plísním, škůdcům a vlhkosti?

Dřevěné domy se stejně jako zděné stavějí na základové betonové desce s izolací. Všude je nutná hydroizolace. Dále se používají parozábrany v obvodových stěnách, střešních a stropních konstrukcích tak, aby nedocházelo k jejich porušení třeba během instalací inženýrských sítí.

Není v dřevostavbě vyšší riziko požáru?

Mýtem o dřevostavbách je jejich údajná hořlavost. Ano, samozřejmě, dřevo hoří. Ačkoliv dřevo je zápalné a hořlavé, jeho chování při požáru je předvídatelné. Větší dřevěné průřezy mají vysokou požární odolnost. Vyšší než například požární odolnost ocele (ocelová konstrukce se deformuje již při 500 stupních Celsia), která při vyšších teplotách měkne. Je to dáno tím, že dřevo obsahuje alespoň minimální vlhkost, která se nejprve musí odpařit, aby došlo ke vznícení. Při požáru vniká teplota až 950 stupňů Celsia, při níž dřevo vlastně ohořívá a vniká zuhelnatělá vrstva, která funguje jako jakýsi ochranný štít. Proces hoření se tak zpomaluje. Jádro dřevěné stavby si tak stále uchovává svou vysokou nosnost.

Jaké jsou tedy skutečné úspory energií v dřevostavbě oproti zděnému domu?

Běžný cihlový dům postavený v 80.letech má měrnou potřebu tepla 110 kWh/m2 vytápěné plochy a nízkoenergetický dům, mezi které se řadí většina dřevostaveb má měrnou potřebu tepla 50 kWh/m2 vytápěné plochy.

Jaké vytápění je pro dřevostavbu nejvhodnější?

Z technického hlediska lze užít veskrze všechny možné typy vytápění, na zvážení zůstává pouze jejich ekonomičnost a uživatelský komfort. To v praxi znamená, jestli raději zatopíte jedním zmáčknutím tlačítka, nebo vám nevadí průběžně nosit a přikládat dřevo či pelety do kamen. Doporučujeme elektrické podlahové vytápění přičemž je výhodný ještě další zdroj vytápění jako je krb nebo krbová kamna, což ovšem není podmínkou.

Je dřevostavba stejně odolná vůči vlivům počasí (sníh, vítr…) jako zděná stavba?

Dřevěný dům je stavěn podle velmi přísných statických parametrů a vlivům počasí odolá stejně jako kterákoliv zděná stavba.

Dá se dřevostavba po povodni vysušit bez trvalých následků?

Ano, dřevostavba se dá vysušit a vrátit do původního stavu.

Je dřevostavba stejně zvukově izolována jako zděná stavba (dupání v patře, mluvení v jiné místnosti..)?

Materiály používané při výstavbě dřevostavby mají vnitřní strukturu z přerušovaných vláken, jak dřevo, které má letokruhy, jež jsou mezi sebou přerušeny růstem, tak i kamenná vata, která se skládá z jednotlivých na sebe slisovaných vláken, takže nepodporují přenos zvuku, vlnovou délku zvuku rozkládají. Naopak např. polystyren je vyroben z kuliček, po kterých zvuk „klouže“, takže se zvuk lépe přenáší. Použitím výše zmíněných materiálů dochází k dobré jak zvukové, tak i tepelné izolaci.